Македонските ракометарки со победа во Баку обезбедија пласман на ЕП 2024

Македонската женска ракометна репрезентација по седмипат ќе игра на завршницата на европските првенства. Нашите ракометарки денеска на убедлив наин го совладаа Азербејџан на гостински терен во Баку со 22:37 и со тоа во претпоследното коло го потврдија настапот на завршницата на ЕП кое на крајот на оваа година ќе се одржи во Австрија, Унгарија и Швајцарија.

Денеска одличен настап имаше Саздовска која средбата ја заврши со 7 гола, а Ристовска заврши со 6 погодоци. Одлична беше и Коларовска со пет погодоци, додека младата Ива Младеновска постигна четири.

Македонија во последното коло ја пречекува Литванија во недела во СЦ „Борис Трајковски“ (18 часот).

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО