Македонските одбојкари се подготвуваат за квалификациските дуели

Македонската одбојкарска репрезентација деновиве ги одработува последните тренинзи во пресрет на четирите квалификациски дуели што ќе ги игра во следниот период. Во рамките на подготовките под водство на новиот селектор Никола Матијашевиќ репрезентативците тренираа најпрвин во Маврово 15 дена, а сега се во Скопје каде одиграа и два пријателски дуела против селекцијата на Албанија.

На првиот дуел во петокот Македонија победи со 3-2 во сетови, а триумф беше запишан и на вчерашниот неофицијален дуел. Попладнево Македонија ќе одигра уште едн дуел од затворен тип.

Македонските одбојкари во СРЦ „Кале“ ќе тренираат и во понеделник, а во вторник се патува за Унгарија каде во среда (15.август) го играат првиот дуел од квалификациите.
Во сабота на 18.август Македонија ја пречекува Украина, а потоа е дуелот со Швајцарија на домашен терен на 22.август. Последниот натпревар од овој циклус се игра на 25.август на гости кај Швајцарија.

Последните две кола од квалификациите се играат во јануари 2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ФОТО)Никогаш пожешка фотка од Бушард: За Денот на вљубените ги „запали“ социјалните мрежи

ВИДЕО: Роџер, што ќе ти каже Мирка по пораката од Линдзи Вон дека „те сака!?“

(ВИДЕО) Општа тепачка на ватерполо меч во Русија – буквално ќе се издавеа

(ФОТО) Нападнатиот голман на Црвена Звезда ја покажа раната од нож: Ако не скокнев во море ќе ме убиеја

(ВИДЕО) Премиерот Заев на средба со нашите претставници на Европските младински олимписки игри во Сараево

Бојан Костов е освојувач на сребрен медал на ЕП за кадети и младинци во Данска

(ФОТО) Одбојкарите на прием кај Заев: Владата изрази честитки и најави поддршка

(ФОТО) Линдзи Вон објави фотка од своeто разбиено газе – нема да ви биде добро кога ќе го видите

(ВИДЕО) Тежок пад на легендарната Вон – леташе во воздух и се заби во оградата