Македонските младинци утре го почнуваат настапот на ЕП – Б дивизија

Младинската кошаркарска репрезентација на Македонија (играчи до 20 години) од утре во Софија ќе биде дел од Европското првенство – Б дивизија. Селекцијата предводена од селекторот Никола Василев денеска замина за Софија, а во рамките на подготовките младинците забележаа шест порази и на крајот постигнаа две победи над Романија.

Во составот на Македонија се наоѓаат: Миле Станимировиќ, Константин Мартиноски, Елвис Хот, Никола Кицев, Дамјан Крстевски, Петар Огњеновиќ, Петар Прентовиќ, Виктор Ефремовски, Павле Михајлоски, Ранко Мамузиќ, Леонид Тодоровски и Томислав Петров.

Распред на натпреварите на Македонија во рамките на А групата:
13.јули (петок): Македонија – Летонија (почеток 19:30 часот)
15.јули (недела): Македонија – Белгија (почеток 17:15 часот)
17.јули (втроник): Македонија – Азербејџан (почеток 15:00 часот)
18.јули (среда): Македонија – Белорусија (почеток 19:30 часот)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Херојско второ полувреме за МЗТ Скопје во Сараево кое им донесе победа во АБА2

(ВИДЕО)Харден постави нов рекорд и влезе во историјата на НБА: Зад себе ги остави Брајант и Џордан

КРАЛОТ СЕ НАЛУТИ: Леброн си ја кажа својата мака по последниот пораз

ВИДЕО: Навивачката група „Фантоми“ знаеше како да го пречека Кожув по победата над МЗТ

Во најава интересен Мундобаскет: Ждрепката ги даде групите за Кина 2019

Во МЗТ Скопје гневни – испратија соопштение до МВР: До кога вака?

Ударна вест од кошарката: Олимпијакос доаѓа во АБА лигата?

(ВИДЕО) Летаа боксови во НБА: Жестока тепачка меѓи Ибака и Крис

Гостивар победата ја посвети на загинатите, па по мечот порача: Вечерва и НБА тим да гостуваше, ќе беше поразен