Македонските младинци утре го почнуваат настапот на ЕП – Б дивизија

Младинската кошаркарска репрезентација на Македонија (играчи до 20 години) од утре во Софија ќе биде дел од Европското првенство – Б дивизија. Селекцијата предводена од селекторот Никола Василев денеска замина за Софија, а во рамките на подготовките младинците забележаа шест порази и на крајот постигнаа две победи над Романија.

Во составот на Македонија се наоѓаат: Миле Станимировиќ, Константин Мартиноски, Елвис Хот, Никола Кицев, Дамјан Крстевски, Петар Огњеновиќ, Петар Прентовиќ, Виктор Ефремовски, Павле Михајлоски, Ранко Мамузиќ, Леонид Тодоровски и Томислав Петров.

Распред на натпреварите на Македонија во рамките на А групата:
13.јули (петок): Македонија – Летонија (почеток 19:30 часот)
15.јули (недела): Македонија – Белгија (почеток 17:15 часот)
17.јули (втроник): Македонија – Азербејџан (почеток 15:00 часот)
18.јули (среда): Македонија – Белорусија (почеток 19:30 часот)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Што стори Кампасо против Барселона на полувреме – се тресеше цела сала полна навивачи!

МЗТ дојде до втората победа на гостински терен во АБА2

ВИДЕО: Непослушниот кошаркар на Шарлот го подигна Џордан од клупата: Не така сине!

Кари веднаш му врати на Онил за некогашниот силен Лејкерс

(ВИДЕО) Дончиќ дели неверојатни асистенции, но Американците се воодушевени од неговото радување

Кари со интересен став за 12-те астронаути кои патуваа кон месечината

Атаман бара Евролигата да направи преседан – да преиграат веќе завршен меч?

ВИДЕО: Перфекционистот Обрадовиќ пак во голем елемент: Еј ало, каде одиш?

Обрадовиќ со својот Фенер ги победи „детелинките“ среде Атина