Македонија со двајца атлетичари на Европското првенство во Берлин

На претстојното Европско првенство во атлетика што од 7 до 12.август ќе се одржи во Берлин, Германија за Македонија ќе настапат двајца претставници.

Кај жените тоа ќе биде Дрита Ислами која ќе трча во квалификациите на 400 метри со пречки и ќе настапи во вторник на 7.август (10 часот). Таа е пријавен со време 59.33 секунди.

Во машка конкуренција македонски претставник ќе биде Дарио Ивановски и тој ќе се натпреварува во дисциплината 1.500 метри. Неговиот квалификациски настап е во среда на 8.август (12:05 часот). Тој има резултат од 3:47.13 минути. Двајцата се претставници на АК „Работнички“. Како официјално лице е Игор Јакимовски, кој е и тренер на Ивановски.

Дрита Ислами последните подготовки ги имаше во Скопје, а Ивановски беше во Охрид и во Крушино.
Македонската делегација за Берлин патува на 5.август (недела).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ФОТО)Никогаш пожешка фотка од Бушард: За Денот на вљубените ги „запали“ социјалните мрежи

ВИДЕО: Роџер, што ќе ти каже Мирка по пораката од Линдзи Вон дека „те сака!?“

(ВИДЕО) Општа тепачка на ватерполо меч во Русија – буквално ќе се издавеа

(ФОТО) Нападнатиот голман на Црвена Звезда ја покажа раната од нож: Ако не скокнев во море ќе ме убиеја

(ВИДЕО) Премиерот Заев на средба со нашите претставници на Европските младински олимписки игри во Сараево

Бојан Костов е освојувач на сребрен медал на ЕП за кадети и младинци во Данска

(ФОТО) Одбојкарите на прием кај Заев: Владата изрази честитки и најави поддршка

(ФОТО) Линдзи Вон објави фотка од своeто разбиено газе – нема да ви биде добро кога ќе го видите

(ВИДЕО) Тежок пад на легендарната Вон – леташе во воздух и се заби во оградата