Македонија со 14 учесници на ЕП во планиско трчање на Водно

Скопје и планината Водно денеска ќе бидат домаќини на 17.Европското првенство во планинско трчање. На овој шампионат ќе натапат вкупно 241 атлетичар во четири трки од повеќе од 25 држави. За Македонија ќе настапат вкупно 14 натпреварувачи.

Кај мажите за Македонија ќе трчаат: Атанас Анчевски, Марјан Бонев, Александар Кирковски и Муџахид Муслими, додека во женска конкуренција претстанички ќе бидат: Весна Кираџиева, Адријана Поп Арсова. Во сениорска конкуренција трките ќе бидат со должина од 11 километри.

Во конкуренција до 20 години кај жените Македонија ќе ја претставуваат: Хајрие Азири, Елена Лазароска и Емилија Лазароска, кај мажите ќе трчаат: Дејан Ангелоски, Матеј Драгановски, Хашим Куртиши и Ријад Шаипи. Трката за натпреварувачи до 20 години ќе има должина од 6 километри.

Стартот на првата трка е во 9 часот жени У20, потоа во 10 часот е почетокот на трката за мажи У20. Женска сениорска трка ќе стартува во 10:45 часот, а машката сениорска трка има старт во 12:30 часот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Таткото на Хабиб случајно го откри договорот: Ѕвездата на УФЦ ќе биде жестоко казнета!

ВИДЕО: УФЦ не памети по крвава борба – ВОЗНЕМИРУВАЧКИ сцени

Не е шега: Нурмагомедов ќе се бори со Мејведер, се знае и терминот

Пред еден месец сите го сакаа Нурмагомедов, денеска сите го мразат

(ВИДЕО) ШОК: Шампионот во тешка ситуација по нокаутот – докторите се борат за неговиот живот

(ФОТО) Изразот на лицето на Вајлдер кога Фјури стана по вториот нокдаун е хит на социјалните мрежи

Шоу, драма, нокдауни и на крајот уште едно разочарување во тешкашкиот судир на годината

Сопругата на поранешниот играч на Црвена Звезда донираше пари за Партизан

Првиот човек на УФЦ ги откри плановите за Конор и Хабиб: Што е следно за Ирецот и Дагестанецот?