Македонија против Швајцарија во борба за 17.место на ЕП Б дивизија во Скопје

Јуниорската кошаркарска репрезентација на Македонија по двете победи во разигрувањето за пласман од 17-24.место попладнево во дуел за 17.место ќе игра против селекцијата на Швајцарија. Македонија во оваа фаза оствари две победи над Данска (85:54) и вчера против Азербејџан (65:50), откако во групата беше последна со една победа и четири порази.

Денешениот дуел се игра од 15 часот во СЦ „Борис Трајковски“.

Инаку, со победите во синоќешните полуфинални дуели Словенија и Холандија покрај финалето обезбедија пласман и во А дивизијата следната година. Словенија ја победи Белгија 73:70, а Холандија беше поуспешна од Естонија со 79:68.

Третата репрезентација која ќе се пласира во А дивизијата ќе биде победникот од „малото финале“ меѓу Естонија и Белгија. Почетокот на овој дуел е во 18:45 часот, додека финалето Словенија – Холандија се игра од 21 часот. Двата дуела ќе се одиграат во СРЦ „Кале“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Вакво нешто може само на Ол Стар – Забивање за кое долго време ќе се зборува!

(ВИДЕО) Спектакл во Шарлот, тимот на Леброн дојде до победата, МВП титулата кај Дурант

ВИДЕО: Комичниот тајм-аут на Звезда: Коуч, ако стават некој висок на терен…

Човиќ, првиот човек на Ц.Звезда „плаче“ по поразот од Партизан: Како да честитам за нешто што е украдено

Скандал во Ниш: Партизан слави титула, Звездашите одбија да ги примат медалите

(ВИДЕО) Спектакл на Ол стар викендот: Диало го прескокна Шек и победи во забивање

Осман за македонското знаме: Сакав да искажам благодарност и љубов

(ВИДЕО) Блесна македонското знаме на „Ол-старот“ – Осман гордо го носеше

(ФОТО) Секоја чест – Охриѓанецот Чеди Осман на „Ол-старот“ на НБА ќе настапи со македонско знаме