Македонија пропушти шанса за победа против Португалија

Женската младинска репрезентација на Македонија пропушти голема шанса во првото коло од главната фаза да забележи победа и освои само бод против Португалија (28:28), иако на 3 минути пред крајот имаше 3 гола предност.

Утре Македонија игра со Црна Гора, која денес силите ќе ги одмери со Исланд кој е фаворит на оваа средба.

Првиот дел беше израмнет и двете репрезентации се менуваа во водство, но не успеаја да направат голема предност и на полувреме се замина со 14:13 во корист на Португалија.

По стартниот гол за водство од 15:13 за Португалија, Македонија направи убава серија и дојде до преднос од 21:18 и таа предност ја луваше до пред самиот крај кога дозволи Португалија д анаправи серија од 3:0 и да дојде до израмнување на 28:28, што беше и конечен резултат на овој натпревар.

Најефикасна во Македонија беше Сара Стефаноска со девет погодоци, пет постигна Борјана Коцева, а четири Ива Младеновска.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО