Македонија ЃП најголем добитник од 12. коло на Првата лига

Поранешниот шампион Македонија ЃП се доближи на само еден бод до првопласираната Шкендија по драматичното 12. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Ѓорчепетровци славеа на гостувањето кај Работнички со 3-1 и го искористија ремито меѓу Шкендија и Шкупи во Тетово. Ова е трета победа во низа и четврта во последните пет кола за Македонија ЃП која го помина Шкупи и најави борба за титулата до крајот на сезоната. Петров и Адем ги доведоа гостите во водство, Адем подоцна си постигна автогол, но Фернандињо во 53. минута ги уништи сите надежи на Работнички.

Во дербито на колото, Шкендија и Шкупи одиграа 1-1 и тоа е трето реми во низа за тетовскиот клуб на домашен терен. Мечот го одбележа 16-годишниот Елези кој дебитираше во Првата лига и го постигна единствениот гол за Шкендија. Адеми во вториот дел израмни и тоа се покажа како конечен резултат на натпреварот.

РЕЗУЛТАТИ
Ак.Пандев – Пелистер 3-2
Работнички – Македонија ЃП 1-3
Шкендија – Шкупи 1-1
Силекс – Беласица 0-1
Струга – Ренова 1-0
Борец – Вардар 0-2
ТАБЕЛА
Шкендија 26 бода, Македонија ЃП 25, Шкупи 24, Струга 19, Борец 19 итн.