Македонија е европски и светски ракометен гигант: Пристигна уште едно признание од ЕХФ

Сакал некој да признае или не, национален спорт број еден, барем по успесите ако не по друго е ракометот. Националниот машки ракометен тим постојано е дел од Европските и Светските шампионатит, а Металург и Вардар, како и претходно ЖРК Вардар постојано се во врвот на клупскиот ракомет.

Па така Вардар трета сезона ќе настапат на завршниот турнир во Лигата на шампионите во Келн каде што нема да бидат единствени претставници од нашата држава.

Денес од ЕХФ пристигна уште една потврда и признание за нашиор ракомет откако најдобриот судиски пар Славе Николов и Ѓорѓи Начевски  се делегирани да ја делат правдата на првото полуфинале помеѓу Веспрем и Кјелце.