Македонија е европски и светски ракометен гигант: Пристигна уште едно признание од ЕХФ

Сакал некој да признае или не, национален спорт број еден, барем по успесите ако не по друго е ракометот. Националниот машки ракометен тим постојано е дел од Европските и Светските шампионатит, а Металург и Вардар, како и претходно ЖРК Вардар постојано се во врвот на клупскиот ракомет.

Па така Вардар трета сезона ќе настапат на завршниот турнир во Лигата на шампионите во Келн каде што нема да бидат единствени претставници од нашата држава.

Денес од ЕХФ пристигна уште една потврда и признание за нашиор ракомет откако најдобриот судиски пар Славе Николов и Ѓорѓи Начевски  се делегирани да ја делат правдата на првото полуфинале помеѓу Веспрем и Кјелце.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Блеснаа новите дресови на Вардар пред патувањето во Келн

Дибиров го објаснува моментот на вистината кога им соопштил Самсоненко ДЕКА Е КРАЈ!

Квалификацискиот меч против Грција и официјално нема да се игра во Скопје

Доминација: Вардар е старо-нов шампион на Македонија

БОМБА: Еден од најбогатите Македонци ќе биде нов газда на Вардар.

Пред Вардар е прекрасна шанса: Утре може да биде голем ден за „црвено-црните“

Тешко ќе биде против Барселона – но на помош им доаѓа големо засилување на „црвено-црните“

(ВИДЕО) Кога е најтешко, ова е најмалку што може да се направи: Вардаре, не те оставаме!

Парондо сликовито ја објасни (не)идеалната ситуација во клубот оваа сезона