Ма каков Хамилтон, Ред Бул го има најдобриот возач во моментов

Макс Верстапен е моментално подобар возач од лидерот на првенството и петкратен шампион, Луис Хамилтон, така барем верува шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер.

Хамилтон уверливо гази кон нова титула и е далеку од конкуренцијата на табелата, а еден од послабите резултати Хамилтон ги оствари во Австрија, каде Мерцедес се мачеше со високите температури и со пневматиците.

Верстапен во Австрија оствари фантастична победа, прва оваа сезона.

Според моменталната форма, Макс е најдобар, како возач во форма на својот живот, во последните 12 месеци е најдобар, подобар и од Хамилтон. Како да го аргументирам тоа? Па не е во најдобриот болид, а доколку ги погледнете неговите резултати од Монтреал ланската сезона досега, нема ниту една грешка во трка, што го прави најдобар“, рече Хорнер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Ф1 палавковци: Незгодно за Сајнц – Рикиардо со крајно прецизен удар на болното место

ВИДЕО: По инцидентот меѓу Фетел и Верстапен – нај-моментот го има еден механичар!

Хамилтон ја одбрани Британија, дојде на 11 победи од Шумахер

Во Ферари очекувано незадоволни од Фетел: Не сме задоволни, можеше подобро!

Тод: Веќе ништо не е исто со Михаел Шумахер!

Леклер најавува дека ќе биде уште поагресивен на трките

(ВИДЕО) Страшен пад на возачот на Дукати: Петручи при 160 на час изгуби контрола

Доколку Фетел догодина им каже „Чао рагаци“ на Ферари – ова се двете желби на „црвените“

Од Ферари јасни: Макс е виновен, но нема да се жалиме!