Mугуруза го освои Вимблдон

538

Габрин  Мугуруза е побендичка на годинешното издание на Вимблдон. Шпанката во два сета ја совлада американската тенисерка и петкратна победничка на овој турнир Венус Вилијамс.

Откако со 7:5 го одби првиот сет 23-годишната Мугуруза во вториот благодарение на одличниот сервис експресно славеше со 6:0 стигна до тирумф во два сета, што и го донесе трофејот во Лондон, кој за неа е прв во кариерата.

Таа претходно има една Грен слем титула и тоа од ланското финале на Ролан Гарос.