Лондонско дерби за најголемата ѕвезда на Њукасл, клубот мора да го продава поради ФФП

Њукасл Јунајтед е најбогатиот клуб во светот, но секако би можел да остане без својот најдобар играч во летниот преоден рок.

Одличните партии на крилниот напаѓач на „страчките“ Алан Сен Максимин минатата сезона го привлекоа вниманието на двата лондонски гиганти, Челзи и Тотенхем.

Според информациите на британските медиуми, 25-годишниот Французин сака да се пресели на повисоко ниво и следната сезона да игра во Лигата на шампионите. Челзи веќе понуди 40 милиони фунти за неговиот трансфер, а останува да се види како ќе се однесуваат богатите сопственици на Њукасл, на кои им виси правилото за финансиски фер-плеј над глава, поради што не можат да потрошат драстично повеќе од она што го заработуваат.

Поради тоа трансферот на клупскиот буџет од „Сент Џејмс Парк“ е ограничен на околу 60 милиони фунти, па продажбата на Максиман би отворила можност за дополнителни инвестиции ова лето.

Интересно, иако официјално се најбогати во светот, Њукасл на своите играчи им плаќа двојно помалку од големата шесторка, па Сент Максиман би можел да има многу поголеми приходи на „Стемфорд Бриџ“.

Продажбата на брзоногиот Французин значително би им помогнала на „страчките“ во намерата да ангажираат двајца играчи од француската Лига 1, со кои веќе подолго време преговараат. Тоа се стоперот на Лил Свен Ботман и напаѓачот на Ремс, Хуго Екитике.