Ливерпул се соочува со распаѓање, летово би можел да си замине и Салах

Мохамед Салах стана рекордер на Ливерпул по бројот на постигнати голови во Премиер лигата (129), откако постигна два гола во демолирањето на Манчестер Јунајтед од 7:0. Египетскиот напаѓач одигра вкупно 293 натпревари за Ливерпул, чиј член е од 2017 година, постигна 178 гола и асистираше за 74. Прашање е колку овие бројки ќе пораснат доколку она што го пишуваат медиумите во кои се споменува неговата желба да го напушти клубот е исполнето.

Откако минатото лето Садио Мане го напушти Ливерпул во Баерн и со информациите дека Роберто Фирмино ќе го напушти клубот како слободен играч на крајот на сезоната, заминувањето на Салах би било уште еден значаен удар за клубот од „Енфилд“. Доколку овие приказни се остварат, Ливерпул би можел да остане без триото од чии голови долго време профитира за само една година.

Се наведува и дека желбата на Салах е да замине во шпанската Ла Лига. Во овој контекст најмногу се споменува Реал Мадрид. Ливерпул го врза Салах со договор до крајот на јуни 2025 година.