Лина Ѓорческа со голем успех – до титула во Франција

Лина Ѓорческа, во моментов најдобрата македонска тенисерка дојде до првата титула во 2021 година што е воедно најголем успех оваа сезона.

Ѓорческа во конкуренција на двојки славеше на на турнирот во француски Калви.

Македонската тенисерка со својата партнерката Амандин Ес беа главни носителки на турнирот и на крај ја оправдаа таа улога откако славеа.

Во финалниот натпревар, Ѓорческа и Ес беа подобри од Одреј Алби и Леолија Жанжан со 2-0 во сетови (7-5, 6-4).Мечот се играше речиси час и половина,