Лејвер предвидува кој ќе победи на Вимблдон: Сакам мојот миленик да победи, но шампион ќе биде друг тенисер!

Легендата на светскиот тенис, австралиецот Род Лејвер, воопшто не се срами да признае дека секогаш бил миленик на играта која ја пружи Роџер Федерер.

Лејвер кој во својата професионална кариера има освоено 11 Гренд слем трофеи и кој двапати успеа да оствари календарски Гренд Слем (1962 и 1969), даде своја прогноза за финишот на Вимблдон.

И оваа година тој внимателно ги следи мечевите на култниот Вимблдон.

Не го гледав многу Ѓоковиќ, но Надал и Федерер играа фантастичен тенис досега. Не мислам дека Федерер може да игра многу подобро од ова. Одлично знам дека тој не сака да игра долги мечеви, но сега си даде шанса себеси поради психолошката структура. Искрено, би сакал тој да биде шампион годинава, но мислам дека тоа ќе биде Новак Ѓоковиќ, тој е прв фаворит според мене“, смета Лејвер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тони Надал околу тоа за кој навиваше Рафа во финалето на Вимблдон

(ФОТО) Цензура на најако: За медиумите во Албанија не постои Ѓоковиќ

Ноле по новата титула на Вимблдон ги израдува фановите во Македонија

Љубомората е опасна работа: Ѓоковиќ никогаш нема да биде популарен како Федерер или Надал

(ВИДЕО) Мирка не можеше да гледа, а Роџер на крајот ја разочара: Клучниот момент во финалето

(ФОТО) Статистиката е како бикини, тоа најдобро го почувствува Федерер

Она што го направи Ноле, не успеал никој од 1948 година

(ФОТО) Му го сменија и името на Тоблероне во чест на Ѓоковиќ

Ѓоковиќ и Федерер го срушија рекордот на Вимблдон