Легендата откри што му недостигаше на Дибала во Јувентус

Рома одлично игра оваа сезона, а главен играч е Пауло Дибала кој летово дојде како слободен играч од Јувентус.

Римската волчица е изедначена на третото и четвртото место во Серија А, кое води во Лигата на шампионите. И во Лига Европа, токму на крилата на Аргентинецот, се надополни минусот од Салцбург и се обезбеди пласман во осминафиналето.

Очигледно Дибала е друг играч во споредба со Јувентус. Всушност, тој сега е постојано играч каков што беше во Јувентус. А легендата на Старата дама Алесандро Дел Пјеро открива во што е тајната.

„На Дибала му недостигаше самодоверба во Торино. Сега е многу позрел, мина низ важни чекори во Јувентус. Имаше добри и не толку добри моменти, пред се повреди. Тренерот многу го посакуваше и едно од поинтересните прашања е како Мурињо го подготви Дибала за оваа сезона“, изјави Дел Пјеро.

Тој посочува дека важен аспект е неговото учество, иако симболично, на Светското првенство во Катар, каде што беше репрезентативец што го освои Голд купот.

„Тој не беше меѓу главните протагонисти, но го имаше тој важен момент во пенал рулетот во финалето.