Легендарниот Холанѓанец: Укинете го фудбалот кај нас -не знаеме како да се однесуваме нормално

Најголемото дерби во холандскиот фудбал меѓу Ајакс и Феенорд го одбележаа навивачки нереди. Натпреварот беше прекинат во 55. минута поради дивеење на навивачите на Ајакс при водство на Феенорд со 3-0, што само дополнително ја истакна длабоката криза во која се наоѓа Ајакс.

Натпреварот за прв пат беше прекинат доцна во првото полувреме кога домашните навивачи го преплавија теренот со ракети, при што еден од нив слета многу блиску до голманот на Феенорд, Тимон Веленројтер. Почетниот прекин траеше десет минути, по што беше приведено првото полувреме, но проблемите не завршија тука. Вториот прекин дојде во 55. минута, навивачите на Ајакс уште еднаш го запалија теренот со бакли, по што судијата Сердар Гозубјук ја прекина играта.

Легендарниот напаѓач Марко ван Бастен, легенда на Ајакс, Милан и холандската репрезентација, сега проговори за се и во интервју за тамошните медиуми изјави:

– Имам ли решение? Не, јас немам. Се прашувам дали треба да се прекине целиот професионален фудбал во Холандија. Само да престанат немирите. Да, мислам на тоа, затоа што секој пат кога ќе се случи нешто. Ова беше намерна акција.

Луѓето го прават тоа намерно. Сега натпреварувањето, најважното во Холандија, е прекинато. Тоа едноставно не е точно. Ако не можеме нормално да се однесуваме на стадионите, можеби треба да престанеме да го правиме тоа. Очигледно, поинаку не е можно. Не, празни стадиони не се опција, видовме дека нема врска со фудбалот во време на корона.