Леброн играл три натпревари со скрешена рака

565

Првиот играч на Кливленд Леброн Џејмс последните три натпревари од плеј офот и од финалето ги одигра со скрешна рака.
На прес конференцијата по четвртиот финален дуел од финалето кое го доби Голден Стејт (4-0) Џејмс изјави:
– Јас играв повреден. По натпреварот број 1 во емотивна ситуација се повредив самиот откако удрив со рака во табла во соблекувалната.
33-годишиот играч финалната серија ја заврши со просек од 34 поени, 10 асистенции 8,5 скокови 1,3 украдени топки како и шут од игра 52,7 отсто.