Лазаров одлучи: Македонија против Португалија со двајца повратници и еден дебитант

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува списокот на ракометари за претстојните натпревари против репрезентацијата на Португалија во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers Phase 2.

Сениорската машка репрезентација на Македонија е дел од група 1 заедно со репрезентациите на Португалија, Турција и Луксембург во квалификациите за пласман на Европското Првенство 2024 кое ќе се одржи во период од 10 – 28 Јануари 2024 година во Германија.

Сениорите во рамки на ЕХФ неделата ќе одиграат квалификациски натпревари против селекцијата на Португалија. Првиот натпревар сениорите ќе го оддиграат на домашен терен на 09.03.2023 год со почеток во 19:00 часот, а потоа на 12.03.23 гостуваат во Португалија, натпреварот ќе се одигра во градот Порто со почеток во 18:30 часот.н

На истиот има двајца повратници, двоецот на Еурофарм Пелистер, Мартин Велковски и Марио Танкоски, како и еден дебитант. Десното крило на Вардар Ален Ќосевски.

ГОЛМАНИ:
1. Никола Митревски FUTEBOL CLUBE DO PORTO
2. Мартин Томовски РК ВАРДАР 1961 АД
3. Марко Кизиќ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР АД
ДЕСНИ БЕКОВИ:
4. Томислав Јагуриноски РК ВАРДАР 1961 АД
5. Мартин Серафимов АД РК АЛКАЛОИД
6. Мартин Велковски РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР АД
ПИКЕРИ:
7. Жарко Пешевски РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР АД
8. Костадин Петров АД РК АЛКАЛОИД
9. Марко Стојковиќ АД РК АЛКАЛОИД
ЛЕВИ КРИЛА:
10. Петар Атанасиjевиќ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР АД
11. Цветан Кузманоски РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР АД
ДЕСНИ КРИЛА:
12. Ненад Костески РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР АД
13. Ален Ќосевски РК ВАРДАР 1961 АД
СРЕДНИ БЕКОВИ:
14. Игор Ѓоргиев АД РК АЛКАЛОИД
15. Марио Танкоски РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР АД
16. Марко Митев АД РК АЛКАЛОИД
ЛЕВИ БЕКОВИ:
17. Филип Талески РК ВАРДАР 1961 АД
18. Филип Кузмановски Вецлер(GER)
19. Иван Џонов АД РК АЛКАЛОИД
20. Павле Атанасиевиќ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР АД
ДЕФАНЗИВЦИ:
21. Никола Марковски АД РК АЛКАЛОИД
22. Михајло Младеновиќ АД РК АЛКАЛОИД