Лазаров го објави поширокиот список за СП во Полска и Шведска: Со 10 ракометари од Алкалоид

Селекторот на машката сениорска репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за IHF MEN’S WORLD CHAMPIONSHIP 2023 POL/SWE.

Машката сениорска репрезентација на Македонија на претстојното IHF MEN’S WORLD CHAMPIONSHIP 2023 кое ке се оддржи во Полска и Шведска, е дел од групата Ф заедно со репрзентациите на Холандија, Норвешка и Аргентина.

ПОШИРОК СПИСОК НА РАКОМЕТАРИ

1. Марко Кизиќ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
2. Мартин Томовски РК ВАРДАР 1961
3. Благојче Трајкоски АД РК АЛКАЛОИД
4. Никола Митревски FUTEBOL CLUBE DO PORTO
5. Васил Гогов РК ВАРДАР 1961
6. Мартин Серафимов АД РК АЛКАЛОИД
7. Томислав Јагуриноски РК ПРОЛЕТ 62
8. Давид Савревски РК ВАРДАР 1961
9. Мартин Велковски РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
10. Ненад Костески РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
11. Гоце Георгиевски РК ВАРДАР 1961
12. Мартин Поповски GC AMICITIA Zürich
13. Александар Петковски АД РК АЛКАЛОИД
14. Жарко Пешевски РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
15. Костадин Петров Þór Akureyri ИСЛАНД
16. Кристијан Симоноски АД РК АЛКАЛОИД
17. Михаил Аларов РК ПРОЛЕТ 62
18. Никола Маркоски АД РК АЛКАЛОИД
19. Марко Стојковиќ АД РК АЛКАЛОИД
20. Гоце Ојлески РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
21. Дејан Манасков РК ВАРДАР 1961
22. Петар Атанасијевиќ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
23. Цветан Кузманоски РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
24. Иван Џонов РК ПРОЛЕТ 62
25. Павле Атанасијевиќ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
26. Филип Талески РК ВАРДАР 1961
27. Едвин Омерагиќ АД РК АЛКАЛОИД
28. Михајло Младеновиќ АД РК АЛКАЛОИД
29. Емилијан Ѓоргоски РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
30. Марко Мишевски РК ВАРДАР 1961
31. Филип Кузмановски TSV HANNOVER – BURGDORF
32. Марио Танкоски РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
33. Марко Митев АД РК АЛКАЛОИД
34. Игор Ѓоргиев АД РК АЛКАЛОИД
35. Мартин Карапалевски РК ВАРДАР 1961

Распоред и термини на одигрување на натпреварите на Македонија:

13.01.2023 НОРВЕШКА – МАКЕДОНИЈА 20:30 часот

15.01.2023 МАКЕДОНИЈА – ХОЛАНДИЈА 18:00 часот

17.01.2023 МАКЕДОНИЈА – АРГЕНТИНА 18:00 часот