Лаказет ја објаснува чудната сезона Арсенал, пред мечот кој може да им биде спас

Александер Лаказет смета дека ова попладне доколку неговата екипа слави во ФА Куп финалето против Челси, тоа ќе биде спас на сезоната.

Денеска од 18 30 часот на „Вембли“ се игра големото финале меѓу градските ривали, а познато е дека Арсенал е потрофејна екипа од Челси во ова натпреварување.

„Не остваривме сезонава неколку цели, беше ова чудна сезона за сите нас. Имавме долга пауза, промена на менаџерот, се беше чудно“.

„Беше ова тешка сезона, можеби и најтешка во мојата кариера, но знам дека сигурно научив многу нови работи. ФА Купот доколку го освоиме може многу да ни значи и тоа би бил спас на сезоната. Возбудени сме пред финалето, сакаме да ја спасиме сезоната“, рече Лаказет.

За Лаказет и Обамејанг се уште е неизвесна иднината во овој клуб, а повеќе околу нив двајца ќе се знае во следните две недели.