Куертен предвидува големо остварување на Ѓоковиќ пред неговото повлекување

Трикратниот Грен слем шампион, Густаво Куертен, смета дека Новак Ѓоковиќ може до крајот на кариерата да го достигне остварувањето на Федерер по освоени Грен слем трофеи.

Српскиот тенисер неодамна го освои Вимблдон, вкупно 4. негова титула на тој престижен турнир, но Куертен верува дека Ѓоковиќ иако е далеку од Федерер, може да го достигне Швајцарецот.

Со освојувањето на 13. Грен слем титула, колку толку Ѓоковиќ ги одржува во живот надежите дека тоа може да го оствари до крајот на кариерата, да го достигне најголемиот.

Новак се враќа во најдобра форма. Со 13 Грен слем титули, тој е многу блиску до Надал, па доколку напредува и игра на високо ниво, во следните 6 години, последни од неговата кариера, веројатно има шанси да го достигне Федерер“, тврди Бразилецот.

Инаку, за 6 години Ѓоковиќ ќе има 37 години, колку и Федерер во денешно време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Време е Федекс!

Ваков ултиматум малку девојки би прифатиле: Еве што барал славниот тенисер

ФОТО: Рафа фатен на дело – Надал во жешка акција со својата девојка

ФОТО: Спектакуларен дочек на Хрватите по титулата во Дејвис Купот – лудило во Загреб

По победата на Хрватска во Дејвис Купот, падна првата жртва во Франција: Со тенисот јас завршив!

(ФОТО+ВИДЕО) Господата Французи покажаа зошто тенисот е аристократски спорт

ФОТО: Нема СП, но има тенис – Колинда повторно „ги тресеше“ соблекувалните!

Боли глава од цифрата: Еве колку заработи Новак Ѓоковиќ оваа сезона

АТП во паника: Тенисот ќе пропадне по „големата четворка“