Кралот Леброн го престигна легендарниот Џордан во една статитистика

Сосема сигурно дека Леброн нема да го стигне Мајкл Џордан по бројот на постигнати титули во НБА лигата, но затоа веќе го престигна во највредната статистичка рубрика, на вечната листа на стрелци.

Кралот Џејмс од денеска е четврти најдобар стрелец во НБА првенството. На синоќешниот меч против Денвер на Леброн за тој подвиг му беа потребни само 13 поени, а ги достигна во втората четвртина.

За споредба, на Џордан поените се 32.292 а му требаа 1072 натпревари, додека на Џејмс за истите поени, му требаа 1190 натпревари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Перо Антиќ каков што ретко го имате видено

(ВИДЕО) „Воините“ никогаш не се предаваат, добија загубен натпревар

Работнички со порака по назначувањето на Антиќ за претседател на КФМ

Блокотехна со пеколен финиш се враќаше од негатива и изненадување против Кожув

(ФОТО ВЕСТ) Каевски прв му честиташе на Перо Антиќ

Перо Антиќ: Со добра стратегија и програма ќе ја вратиме кошарката на вистинскиот пат

Перо Антиќ е нов претседател на МКФ

Официјално: Северна стана и македонската кошарка

ВИДЕО: Кога стариот ќе се налути – Пешиќ го прати својот кошаркар во соблекувални пред полувреме