Кралот Леброн го престигна легендарниот Џордан во една статитистика

Сосема сигурно дека Леброн нема да го стигне Мајкл Џордан по бројот на постигнати титули во НБА лигата, но затоа веќе го престигна во највредната статистичка рубрика, на вечната листа на стрелци.

Кралот Џејмс од денеска е четврти најдобар стрелец во НБА првенството. На синоќешниот меч против Денвер на Леброн за тој подвиг му беа потребни само 13 поени, а ги достигна во втората четвртина.

За споредба, на Џордан поените се 32.292 а му требаа 1072 натпревари, додека на Џејмс за истите поени, му требаа 1190 натпревари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Херојско второ полувреме за МЗТ Скопје во Сараево кое им донесе победа во АБА2

(ВИДЕО)Харден постави нов рекорд и влезе во историјата на НБА: Зад себе ги остави Брајант и Џордан

КРАЛОТ СЕ НАЛУТИ: Леброн си ја кажа својата мака по последниот пораз

ВИДЕО: Навивачката група „Фантоми“ знаеше како да го пречека Кожув по победата над МЗТ

Во најава интересен Мундобаскет: Ждрепката ги даде групите за Кина 2019

Во МЗТ Скопје гневни – испратија соопштение до МВР: До кога вака?

Ударна вест од кошарката: Олимпијакос доаѓа во АБА лигата?

(ВИДЕО) Летаа боксови во НБА: Жестока тепачка меѓи Ибака и Крис

Гостивар победата ја посвети на загинатите, па по мечот порача: Вечерва и НБА тим да гостуваше, ќе беше поразен