Крај за Надал во Монте Карло

Третиот тенисер во светот Рафаел Надал се прости вечерва од учеството на АТП турнирот во Монте Карло.

Легендарниот Шпанец си оди дома по четвртфиналето, а на вечерашниот натпревар Русинот Андреј Рублев беше подобар од него. Конечниот резултат гласеше 2: 1, во сетови 6: 2, 4: 6 и 6: 2.

Беше видена голема борба во првиот сет, иако резултатот не го покажува тоа. И двајцата имаа бројни шанси за брејк, а на крајот Русинот од Надал одзеде дури три сервиси, што е навистина вистинска реткост кога Рафа игра на земја.

Кога тоа ќе се случи, нормално е да го загуби сетот, па на крајот рускиот тенисер го реши овој дел од играта во своја полза со убедливи 6: 2.

Одличен тенис беше забележан и во вториот сет. Рублев направи нов брејк на првиот гејм и по многуте шанси да го врати брејкот, Надал конечно проработи во клучните моменти. Рафа зема два сервиса од Рублев по ред и го добива вториот сет со 6: 4 и се врати во овој натпревар (1-1 по сет).

Во решавачкиот трет сет, Рублев игра феноменално. Повторно успеа да му направи три брејка во низа на Надал, а потоа во клучните моменти со мирни сервиси го приведе мечот до крај и го доби решавачкиот сет со 6: 2 за конечна победа.

По Новак Ѓоковиќ, сега и Надал ќе остане без шанса да го освои овој турнир, а Рублев во полуфиналето ќе игра против Каспер Руд.

Во второто полуфинале ќе играат Дан Еванс и Стефанос Циципас, кој е најголем фаворит за освојување на овој турнир