Кошаркар од соседството, потпиша за Голден Стејт

18 годишниот српски кошаркар Ален Смагалиќ ќе биде нов член на Голден Стејт Вориорс.

Овој кошаркар беше избран како 39 пик на драфтот од страна на Њу Орлеанс, но „воините“ го откупија неговиот договор и го донесоа во своите редови.

Тој за една сезона во Голден Стејт ќе добие скоро 1 милион долари, па ако има завидни перформанси, тој ќе има нов, долготраен договор со Голден Стејт.

Со оглед на тоа дека ова лето Голден Стејт загубија повеќе играчи, секој нов ќе биде добредојден и не е исклучено доаѓање уште некое звучно име во таборот на „воините“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МЗТ Скопје нема да менува: Кочов потврден

Мундобаскетот посиромашен за уште една ѕвезда: Австралија без главниот играч

Сведоштво од прва на човекот кој бил во другиот автомобил при сударот со Кузмиќ

(ВИДЕО) Борба со времето: Кузмиќ со хеликоптер итно пренесен во Белград

Фото: Кошаркарот на Црвена Звезда во кома по страшната несреќа – автомобилот уништен

Залудно го префрлаа во Црвена Звезда – Теодосиќ си најде нов клуб

Спектакл на Западот: Блокбастер меѓу Оклахома и Хјустон

Уште еден „првоборец“ го напушти Голден Стејт

Каков трансфер: Од шампионскиот Торонто, Ленард се сели во Лос Анџелес