Контроверза или вистина – Верстапен тврди дека Хамилтон не ја освоил титулата, туку дека..

Контроверзниот и пред се талентиран возач од гаражата на Ред Бул, Макс Верстапен, смета дека кој и да возел од останатите возачи во болидот на Мерцедес, тој ќе бил шампион.

Хамилтон по петти пат стана светски шампион во Ф1, но Верстапен смета дека дури и тој да бил во нивниот болид, тој ќе бил рамо до рамо со Хамилтон за шампионската титула, односно дека Луис не бил ништо подобар од она што му го понудиле со болидот.

Мислам дека Фернандо Алонсо, Себастијан Фетел, Даниел Рикиардо и јас, можевме да станеме светски шампиони со болидот на Мерцедес. Кога ги гледам сега работите, мислам дека Мерцедес не притискаше на гаста до крај на сите трки. Верувам дека во иднина може и Ред Бул да направи шампионски болид“, заврши Верстапен.

Лудиот Макс како што го нарекува ф1 публиката, веќе имаше неколку сериозни инциденти со болидите на Ферари и Мерцедес, па покажа дека е доста незгоден да би бил тимски колега на некој од главните играчи во овој спорт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Ферари „луди и збунети“ – имаме проблем, а уште не ни е детектиран!

Освоен е „Пол Ришар“ – Хамилтон гази кон нова титула – конкуренцијата далеку зад него

Иџе имаше подуим: но ТЦР му даде 25 секунди казна – тој во знак на револт се паркира во бокс

Му ја украдоа победата на Иџе, па жестоко удри по Италијанците

Нова пол-позиција за Хамилтон, Фетел седми

ЛИНК за следење на трката на Иџе

Алонсо најави можен камбек во Ф1: Ако се случи ова, еве ме назад!

Од Ферари открија дека се далеку од Мерцедес, но и колку им треба за да ги стигнат

Маранело момците не се помируваат со одземената победа – испратено ново барање до ФИА