Контроверза или вистина – Верстапен тврди дека Хамилтон не ја освоил титулата, туку дека..

Контроверзниот и пред се талентиран возач од гаражата на Ред Бул, Макс Верстапен, смета дека кој и да возел од останатите возачи во болидот на Мерцедес, тој ќе бил шампион.

Хамилтон по петти пат стана светски шампион во Ф1, но Верстапен смета дека дури и тој да бил во нивниот болид, тој ќе бил рамо до рамо со Хамилтон за шампионската титула, односно дека Луис не бил ништо подобар од она што му го понудиле со болидот.

Мислам дека Фернандо Алонсо, Себастијан Фетел, Даниел Рикиардо и јас, можевме да станеме светски шампиони со болидот на Мерцедес. Кога ги гледам сега работите, мислам дека Мерцедес не притискаше на гаста до крај на сите трки. Верувам дека во иднина може и Ред Бул да направи шампионски болид“, заврши Верстапен.

Лудиот Макс како што го нарекува ф1 публиката, веќе имаше неколку сериозни инциденти со болидите на Ферари и Мерцедес, па покажа дека е доста незгоден да би бил тимски колега на некој од главните играчи во овој спорт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакинен ја посочи најголемата грижа на Фетел – таа доаѓа од неговиот табор

ВИДЕО: Ферари уште на почетокот ја оплеска – уште на првата трка го избришаа подот со Леклер

Ботас побрз од Хамилтон во Мелбурн, Ферари под очекувањата на ГН за Австралија

Нова сезона, стари навики: Хамилтон на пол-позицијата во Австралија

Фетел повторно ги обвини во Мерцедес за „игра на умови“

Тажни вести од Ф1 утрово – почина човекот кој одбележа цела една ера во овој спорт

Tрадицијата продолжува – Фетел повторно со женско име го крсти својот болид

Предлог во Ф1: ФИА разгледува ново интересно правило за „бод повеќе“ на трките, но не за победникот

Топ вест за фановите на Шуми – се подобар е и се наоѓа во Мајорка!