Конкуренцијата на Надал мора да знае дека добива екстра мотивиран Рафа во Австралија!

Шпанскиот тенисер Рафа Надал ја предупреди својата конкуренција дека во Австралија доаѓа по нов Грен слем трофеј.

Иако шпанскиот тенисер честопати е повреден и надвор од форма, се надева дека уште еднаш во кариерата ќе го освои турнирот Австралија Опен, првиот Грен слем турнир во новата година.

Мотивиран влегува во новата година, сакам да победувам, имам желба да го правам тоа. Во моментов се чувствувам добро и мислам дека можам да одиграм на добро ниво. Ќе сторам се што е до мене да го освојам турнирот во Австралија“, порача Надал.

Самиот Надал е свесен дека овде ќе има сериозна конкуренција во неговите ривали, бидејки сите сакаат годината да ја почнат на вистински начин, со трофеј на некој голем турнир.

Турнирот во Мелбурн започнува на 14 месецов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Новаче, па ти играш фудбал – тенисерот од Србија во улогата на Кристијано Роналдо

Методот кој е единствен правец кон успехот во тенисот – тоа го објасни Тони Надал

Ѓоковиќ: Не сакам да се креираат тенизии помеѓу мене и Надал и Федерер

Зошто сега е полесно да се освојат сите четири Гренд слема? Федерер го има одговорот

(ВИДЕО) Хорор во Мајами: Шпански тенисер колабираше на теренот!

Федерер и Ѓоковиќ се избегнаа, ама пак имаат тежок пат во Мајами

Федерер не е претерано разочаран, нагласи дека се радува на тоа што следува

Рафаел Надал го откажа мечот, Федерер во финале!

Нема крај на проблемите: Надал се откажа од Мастерсот во Мајами