Клоп: Светското првенство во погрешно време од погрешни причини

Фудбалерите на Ливерпул новата сезона во Премиер лигата ја започнуваат со гостување во Фулам денес од 13 часот и 30 минути.

Јирген Клоп, менаџерот на вицешампионот на Англија, беше запрашан дали имаме два маратони оваа сезона со оглед на прекинот на средината на сезоната поради Светското првенство во Катар.

„Вториот дел дефинитивно не е спринт бидејќи првиот меч е продолжение на 26 декември, а ќе се игра до мај. Не е спринт. Го разбирам прашањето, но не гледам јасен одговор. „Сè уште не слушнав некој да рече: „Ова е спринт и треба да се подготвиме сосема поинаку. Ние не. Се подготвивме за 15,16 меча како и вообичаени.

Тој јасно укажува во што е проблемот.

„Ако сите играчи имаат пауза, тоа не е проблем, тоа е добро. Тоа е како зимска пауза како кога бев во Германија. Четири недели, зимска пауза. Тоа е добро и би знаеле како да се справиме со тоа. Останатите играчи ќе играат на Светското првенство долго време. Тоа не е точно. За сето тоа се зборува одамна, поради она што сите велат дека се „вистинските причини“ и тоа е тоа. Ако стигнете до полу- финале како играч, веќе си преморен, а остатокот од сезоната за тебе доаѓа по седум дена. Сега кога ќе почнам да зборувам за тоа, навистина сум лут. Мојот проблем е што како и сите други, знам дека е погрешно и никој не зборува за тоа дека нешто треба да се смени, а и треба. Не можеш да те држиш да ги гледаш врвните играчи и да велиш, боже, нели се супер. Не функционира така. Тоа е како климата, сите знаеме дека нешто мора да се промени, но никој не прашува што“, додаде Германецот.

Клоп се залож да се организира голема средба на сите фактори во фудбалот, ФИФА, УЕФА, федерациите и лигите, каде на прво место би била дискусијата за играчите, како најважен дел од спортот.

„Ова Светско првенство се случува во погрешно време од погрешни причини. Но, се е во ред“, заклучи Клоп.