Кирјос не остана должен по критиките од Надал

Ник Кирјос го победи Рафаел Надал на турнирот од серијата 500 во Акапулко, по што проблематичното момче доби критики од неговиот постар колега.

Надал потенцираше дека Кирјос е играч со неверојатен талент, но некако успеваат на површина да излезат и неговите лоши страни, односно дека има ужасен однос кон публиката која се почесто го свирка.

Победата е секако голема за мене, се мачев многу години, но убаво е да се победи име како Надал. Нивото на тенис кој го играв беше добар за моето тело, начинот исто така на кој што се борев. Многу ќе ми значи ова за самодоверба“.

Кирјос беше прашан што мисли за критиките од Надал, па одговори:

Надал е голем шампион, јас сум среќен што го победив. Но тој не знае ништо за мене и низ сето тоа што поминав, така да нема воопшто да ги слушам неговите коментари. Мое е тоа како јас играм, тој е доста бавен помеѓу поените, а по правило, темпото го диктира тој кој што сервира“, порача Кирјос.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Ѓоковиќ повторно ги собра овациите од гледачите поради потегот со момчето

Федерер лут на организаторот во Рим: Зошто не приморувате да играме на вакви услови?

Тони Надал го знае лекот за Кирјос – на комичен начин го искоментира бунтовникот од Австралија

Надал го растури Вердаско и се пласира во полуфинале – оди на 9 титула во Рим

Федерер му предаде меч на Циципас, но во Рим разочарани од начинот на кој Федекс ги известил

(ВИДЕО) Кирјос пак го фати лудилото – почна да фрла столици на теренот

ВИДЕО: Мега глупост на Кирјос – фрли столче и го напушти теренот

Кирјос со доста остри тонови за Ѓоковиќ: Доколку на следниот меч го победам, знам како ќе славам!

Надал: Федерер нема што да бара на Ролан Гарос!