Кире Лазаров и Тимур Дибиров рамо до рамо – бројките се јасни

Македонската ракометна селекција по крајот на групната фаза од Мундијалот во Германија и Данска од утре ја очекува настап во Президен Купот.

„Црвено-жолтите“ ќе разигруваат за позиција од 13. до 16. место на табелата, а прва пречка е Русија. Оваа средба е предвидено да се игра утре во Келн со почеток од 13:00 часот во „Ланксес Арена“.

Интересно во пресрет на овој меч е тоа што Тимур Дибиров од Русија и нашиот Кире Лазаров се на делба на идентичното 4. место на табелата, заедно уште со Али Јусуф од Катар и  Ервин Феучтман од Чиле. Сите имаат по 30 постигнати гола на пет средби.

Дибиров има 30/38 штое е 79 % на реализација, а притоа има  11/14 од пенал, додека нашиот Лазаров има 30/48 што е  63% на реализација. Од седум метри во досегашниот дел од шампионатот шутираше  9/11.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Комитата Вујо поднесе оставка: Како да работам во клуб, каде играчите немаат пари за сок?

ВИДЕО: Нема пари што можат ова да го платат – врската на Милосављев со публиката во Јане

Дибиров мајсторот објасни како се одјавуваат „МАНГУПИТЕ!“

Парондо: Им симнувам капа на моите ракометари

Карачиќ: Не бев ни свесен што се случува

(ВИДЕО) Емоциите за кои долго ќе се раскажува: Десет минути по мечот, никој не си оди!

ВИДЕО: Моментот кога цел ЈАНЕ САНДАНСКИ експлодира по ударот од 10 метри на Кристопанс

На 60 минути од Келн – Вардар патува во Сегедин со големи +8

ВИДЕО: Кога пеколот во „Јане Сандански“ ќе го вклучи топот на Кристопанс