Кина ќе игра против Вардар !?

Хрватските медиуми пренесуваат на прв поглед сензационална вест која вели дека Кинезите кои се луди по спортот, се решени да влезат и во регионот.

Поточно, ракометната селекција на Кина би можело да се приклучи во регионалната СЕХА лига, а како?, па многу лесно.

Како што се наведува делегација од ППД Загреб и од Хрватската ракометна федерација во изминатиот период биле во посета на Шангај. Наводно било разговарано селекцијата на Кина да се пресели со база во Загреб и притоа со спонзорски договор да влезе во СЕХА каде нивниот национален тим би бил еден од учесниците.

Ова значи дека Кина пример би играла со нашиот Вардар, звучни помалку неверојатно, но којзнае, можеби ќе биде и вистинито.

Во оваа насока оди и информацијата дека од оваа сезона за тимот на Замет од Ријека настапуват двајца репрезентативци на Кина, Куан Ванг и Жао Чен

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вардарска доминација во СЕХА: Четири ракометари на Вардар во идеалниот тим!

Талески и Рајн Некар патуваат со +2 кај Нант и Лазаров на реваншот во ЛШ

ЕХФ ги отпиша „црвено-црните“: Вардар нема да игра во Келн!

Вардар иако некомплетен, лесно се справи против Извиѓач: А сега фокусот на „плинарите“ и ЛШ

Најави за нови заминувања од Вардар – се води кон реализација на „рускиот проект“

И Карачиќ го напушта Вардар: Хрватскиот ракометар се сели во Полска!

Брестовац посакува Металург со триумф да го финишира СЕХА првенството

Повеќе нема дилема: Познато каде ќе биде завршниот Ф4 во СЕХА

ПСЖ и Раул го добија дербито против Нант и Лазаров