Ќе има еуфорија кај фанатиците на Хамилтон – Браун најавува можна и спектакуларна нова трка во Ф1 календарот

Техничкиот директор на Ф1, Рос Браун, најавува дека постои можност за одржување на ГП трка во Лондон, Англија, што ќе претставува невиден спектакл.

Тој уште додаде дека до евентуалното вклучување на оваа трка во Ф1 календарот, култната и историска трка Силверстоун не би била загрозена.

Браунт потенцира дека евентуална трка во Лондон не би се одржувала низ центарот на градот, туку дека за тоа ќе се бара посебно погодна локација.

Граѓаните на Лондон не треба да се грижат дека низ центарот ќе им минуваат Ф1 болиди и дека цела недела сообраќајот ќе им биде редуциран. Постои опција дека трката ќе се одржува на едно од предградијата во Лондон. Сакаме да видиме дали Лондон има услови за тоа, а не да го замени Силверстоун. Според нас, има опција за трка и можно е да биде реалност“, порача Браун.

Во Англија има многу Ф1 фанатици, посебно оние на Луис Хамилтон, петкратниот Ф1 шампион.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакинен ја посочи најголемата грижа на Фетел – таа доаѓа од неговиот табор

ВИДЕО: Ферари уште на почетокот ја оплеска – уште на првата трка го избришаа подот со Леклер

Ботас побрз од Хамилтон во Мелбурн, Ферари под очекувањата на ГН за Австралија

Нова сезона, стари навики: Хамилтон на пол-позицијата во Австралија

Фетел повторно ги обвини во Мерцедес за „игра на умови“

Тажни вести од Ф1 утрово – почина човекот кој одбележа цела една ера во овој спорт

Tрадицијата продолжува – Фетел повторно со женско име го крсти својот болид

Предлог во Ф1: ФИА разгледува ново интересно правило за „бод повеќе“ на трките, но не за победникот

Топ вест за фановите на Шуми – се подобар е и се наоѓа во Мајорка!