Канаѓанка го собори светскиот рекорд – прелета 222 метри

Канаѓанката Александрија Лутит го собори светскиот рекорд во скијачки скокови за жени.

Во Викерсунд, Норвешка, таа постави граница од 222 метри, кои ги прелета за време на тренингот во третата серија.

Претходно рекордот го постави Словенката Ема Клинец, која прескокна 203 метри, а потоа долета и до 221 метар, еден пократок од Лутит.

Норвежанката Марен Лундби (212,5 м) и Јапонката Јуки Ито (200 м) попладнево прелетаа над 200 метри.