Каков мајстор е Лука Дончиќ – има податок кој го става на рамниште со Леброн Џејмс!

Младиот 19 годишен словенечки репрезентативец, Лука Дончиќ, повторно одигра еден брилијантен натпревар и го привлече вниманието на себе.

Тој одигра маестрално во победата на неговиот Далас против Минесота со резултат 119:115.

Натпреварот го заврши со 29 поени, 12 асистенции, 8 скокови и 2 украдени топки.

Со тоа Дончиќ стана најмладиот играч по Леброн Џејмс, кој успеал да запише 25+ поени и 10+ асистенции, податок кој многу зборува за неговите вештини.

Дончиќ тоа го стори со свои 19 години и 317 денови, додека тоа на Леброн му појде од рака во 2004 година, кога имаше 19 години и 95 денови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фантастична партија на Кузма, Милвоки ги запре Хјустон и Харден, ново брилијантно издание на Дончиќ

(ВИДЕО) Каков „ѕвер“ е Србинот: Постигна трипл-дабл и даде неверојатен кош за победа

ВИДЕО: Лејкерс победи кај Далас – Дончиќ покажа дека не е само тројкаш и дека знае да забие

(ВИДЕО) Екс тренерот на Карпош Соколи до своите играчи: Крвта ќе ви испијам, мртви сте утре, ги соблековте гаќите

(ВИДЕО) Кари го глумеше Харден, судиите останаа затекнати и збунети

Мега-засилување за вицешампионот: Самарџиски слета во Аеродром

ВИДЕО: Далас загуби – Лука Дончиќ направи „штета“ надвор од теренот

Кошаркарот на Партизан со исповед: По поразот од Ц. Звезда ми дојде навивач со пиштол

(ВИДЕО) Сите се вчудоневидени – Дали ова е најголемата грешка кој сте ја виделе !?