Како Дисингер и Дибиров му направиле услуга на Вардар за случајот со Горпишин

Рускиот ракометар на Вардар за кој се шпекулираше уште пред Ф4 дека ќе ги засили редовите на „црвено-црните“, Сергеј Горпишин, во последното интервју за медиумите истакна дека е среќен што доаѓа во Скопје.

Освен тоа, Горпишин раскажа што точно му рекол Кристијан Дисингер за тоа како се чувствува во Вардар.

Вардар прв пат ме контактира и побара по СП во ракомет, ме прашаа првично дали имам договор за идната сезона. Тогаш се уште немав ништо договрено, па чекав одговор и совети од Тимур Дибиров и Крис Дисингер. Тие ми рекоа дека во Вардар се среќни и дека ме чекаат и мене таму“.

„Нешто подоцна од Вардар ми рекоа дека слободно можам да разгледувам други оции, бидејки во клубот имаше сериозна криза и неизвесност. Но работите се променија, подоцна добив уште еден повик во кој ме уверуваа дека се ќе биде како што се договоривме. Кога Кристијан Дисингер ќе ви каже дека во Скопје му еподобро од играњето во Кил, тогаш нема за што да размислувате“, порача Горпишин за медиумите „брз центар“.

Неговити физикалии се стравични, тој е само 21 година, има преку 200 сантиметри и тежок 206 килограми.