Јунајтед сподели фрапантни бројки: Најголем платен список во Англија и загуби од 130 милиони

Иако зад нив е една од најлошите сезони во последните триесет години, Манчестер Јунајтед тој тим во изминатата сезона го чинеше како никогаш во историјата на Премиер лигата.

Гигантот од „Олд Трафорд“ објави финансиски извештај за претходната сезона денес (2021/22) и откри неколку френетични бројки.

Само на платите на играчите, Манчестер Јунајтед издвои во последната сезона неверојатни 384.200.000 фунти, што е околу 440.000.000 евра. Тоа е најголемата сума во историјата за премиерлигашки клуб која ја потрошил за плати. Споредено со сезоната порано (2020/21), забележан е скок од скоро 20 проценти, колку што е трошоците за платите на играчите. Најмногу се должи на високите договори на скапи засилувања како што се Кристијано Роналдо, Џејдон Санчо и Рафаел Варан. Португалецот е со неверојатни 480.000 фунти (тоа е бруто сума на клубот што плаќа за неговиот договор, без бонус) најплатен играч на Премиер лигата и заработува скоро 100.000 фунти неделно повеќе од следниот најплатен играч во лигата.

Претходниот рекорд го држеше градскиот ривал Манчестер Сити, кој во сезоната 2020/21 година издвоил 355.000.000 фунти. Бидејќи сезоната Манчестер Јунајтед ја заврши на шестото место и остана без место во Лигата на шампионите, ќе се каже дека не е многу паметна инвестиција.

Исто така беше објавено дека чистата загуба на клубот на крајот на фискалната година е 115.000.000 фунти, што е во превод 132.000.000 евра. Добар дел отиде на исплата на поранешниот Оле Гунар Солскер и Ралф Рангник кои го чинат клубот 28.300.000 евра заедно.

Така, вкупниот долг на Манчестер Јунајтед во споредба со 2021 година се искачи од 419.500.000 на 514.900.000 фунти.

„Нашите финансиски резултати беа погодени од отсуство на летната турнеја на Далечниот исток во јули 2021 година. Исто така, слабеењето на фунтата имаше својата цена“, рече генералниот директор на клубот Ричард Арнолд.

Но, потврди дека Манчестер Јунајтед е сè уште единствениот клуб во Премиерот лига кој плаќа пари секоја година на своите акционери. Во претходната фискална година, клубот плати 38.500.000 евра во име на сопствениците на дивиденди.

Повеќето од тие пари им припаднаа на мнозинството сопственици, американското семејство Глејзер. Сезоната порано, овие дивиденди изнесуваа околу 25.000.000 евра. Без оглед на спортските и финансиските резултати, Глајзери земаат секоја година од клубот десетици милиони евра. Што не е случај во повеќе премиерлигашки клубови… Од 2015 година, Глајзерс и други малцински акционери собраа 151.000.000 евра од клубот.

Сепак, тие најавија од клубот да очекуваат подобри финансиски резултати во тековната сезона и фискалната година. Иако клубот не игра во Лигата на шампионите, што е огромен извор на приход.

„Нашите претходни резултати во фискалната 2022 покажуваат значителни знаци на закрепнување од пандемијата. Враќањето на навивачите, новите договори за спонзорство и летните тури ќе донесат подобри резултати “, рече финансискиот експерт на Јунајтед, Ричард Бати.

Клубот очекува приходите да бидат помеѓу 580.000.000 и 600.000.000 фунти, што би значело чиста годишна добивка во износ од 100.000.000 и 110,000.000 фунти.