Јунајтед подготвува големо понижување за Роналдо

Кристијано Роналдо дефинитивно не ужива во Манчестер, а стартот на новата сезона изгледа како нешто од најлошиот кошмар.

Роналдо сакаше да го смени клубот во текот на летото, но во Манчестер решија да го задржат на инсистирање на новиот менаџер Ерик тен Хаг, но Португалецот не придонесува ништо за тимот.

Клубот доживеа два порази на стартот од сезоната, вчерашниот пораз од Брентфорд од 4:0 беше особено тежок, а Кристијано уште еднаш покажа незадоволство и беспомошност.

Лутиот Роналдо одби да ги поздрави навивачите по натпреварот. Тој ладнокрвно помина покрај нив додека го поздравуваа и уште еднаш покажа дека навистина не се грижи за нив.

Исто така, ЦР не го поздрави ниту менаџерот Ерик тен Хаг. Тој помина покрај него и многумина сметаат дека тоа е јасен знак дека Португалецот не сака да остане во клубот ниту секунда.

“Едноставно е невозможно да не се зборува за вас барем еден ден. Во спротивно не би заработиле пари. Знаете дека нема да привлечете внимание ако не пишувате лаги. Продолжете, можеби некогаш ќе погодите”. напиша Кристијано Роналдо, тврдејќи дека тоа не е точно бидејќи тој побарал заминување ова лето, но тоа им е јасно дури и на птиците на гранките.

Роналдо дефинитивно би можел да си замине до крајот на месецот, но она што може да му наштети е информацијата што штотуку ја објави Sky Sports News.

Имено, се наведува дека Јунајтед дури размислува да го раскине договорот со својот напаѓач, па Португалецот би станал слободен. Може да го спаси само ако во меѓувреме го промени ставот.

Клубот верува дека однесувањето на Кристијано Роналдо ја влошува атмосферата во Карингтон, а еден извор го опишува како „лошо расположен за одење“.

Иако самиот Тен Хaг ги уверуваше сите дека Роналдо останува и смета на него, се чини дека самиот Холанѓанец сега е против тоа и се верува дека за нивно добро Јунајтед ќе му даде бесплатни хартии на Роналдо, иако има уште една година. неговиот договор.

Секако, Јунајтед мора да му плати некоја отштета, но на Олд Трафорд имаат доволно пари за многу поголеми операции.