Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“

Пред точно 15 години, на 2 февруари 2004 година, Роџер Федерер за прв пат заседна на тенискиот пиедестал во својата кариера како најдобар тенисер на АТП.

Тој само што го освои турнирот во Мелбурн, кој тогаш беше негов втор во кариерата, па веднаш со новите бодови беше вреднуван и искачен на највисокото скалило на АТП.

Швајцарецот е тенисер кој во историјата има поминато најмногу време на првата позиција на АТП листата, вкупно 310 недели.

Роџер беше 23 тенисер во историјата на овој спорт кој се искачил на првата позиција, а во кариерата досега, има освоено 99 титули, од кои 20 грандиозни Грен слем.

Моментално е шестопласиран на АТП, а пред него се Андерсон, Дел Потро, Зверев, Надал и Ѓоковиќ.