Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“

Пред точно 15 години, на 2 февруари 2004 година, Роџер Федерер за прв пат заседна на тенискиот пиедестал во својата кариера како најдобар тенисер на АТП.

Тој само што го освои турнирот во Мелбурн, кој тогаш беше негов втор во кариерата, па веднаш со новите бодови беше вреднуван и искачен на највисокото скалило на АТП.

Швајцарецот е тенисер кој во историјата има поминато најмногу време на првата позиција на АТП листата, вкупно 310 недели.

Роџер беше 23 тенисер во историјата на овој спорт кој се искачил на првата позиција, а во кариерата досега, има освоено 99 титули, од кои 20 грандиозни Грен слем.

Моментално е шестопласиран на АТП, а пред него се Андерсон, Дел Потро, Зверев, Надал и Ѓоковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП

Надал после поразот од Ѓоковиќ на Австралија Опен ја донесе најважната одлука во животот