Јотовски по многу пресврти го доби Аргентинецот Тенти

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски, кој е втор носител на фјучрсот во Австрија во градот Крамсах по многу борба и речиси три часа игра го совлада Аргентинецот Фермин Тенти (1.424 место на АТП листа) со 2-1 во сетови.

Во меч со многу пресврти Јотовски го доби првиот сет со 6:1 во гемови и потоа во вториот сет почна падот во играта на нашиот играч. Противникот го доби сетот со 6:3 во гемови. Во решавачкиот сет противникот водеше со 3:1 и 4:2 во гемови, а потоа следуваше серија од четири гемови на Јотовски за конечни 6:4 во третиот сет.

Нашиот тенисер искористи 4 од 11 брејк топки, а Тенти 2 од 3 можности. Во бројот на освоени поени скорот беше 93:85 за Јотовски.

Во четвртфиналето нашиот тенисер ќе игра со победникот од мечот Едвард Хубнер (Велика Британија) и Едуардо Дисингер (Бразил). Јотовски попладнево ќе има и меч во конкуренција на двојки со Хермин Фатиќ (Бих) ќе играат против Филип Дуда (Чешка) и Ерги Киркин (Турција).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Кога Федерер ќе се поклони на Ѓоковиќ – Роџер поради овој потег на Ноле, скокаше и аплаудираше

(ВИДЕО) Циркус во Чикаго: Ѓоковиќ со сета сила удри по телото на Федерер

ВИДЕО: Ѓоковиќ и Федерер играа од иста страна на мрежата и загубија

Федерер пред изненадувачка одлука: Размислува ли за повлекување?!

ФОТО: Ова селфи ги „запали“ социјалните медиуми – што прават заедно Ѓоковиќ и Федерер !?

Ѓорческа во маратонски меч поразена од првата носителка во Подгорица

Надал ги откажа турнирите во Пекинг и Шангај, Ѓоковиќ може да стигне до број 1

Суспензија за тенискиот судија, кој му помогна на Кирјос

Федерер знае како Ѓоковиќ ќе ја постигне онаа непобедливост од пред неколку години