Јотовски испушти меч топка и полуфинале на австрискиот фјучрс

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски не успеа да се пласира во полуфиналето на фјучрсот во австрискиот град Крамсах. Тој во решавачкиот сет при водство од 5:4 во гемови на свој серис имаше меч топка, но не ја искористи. Во продолжението на сетот успеа да спаси и меч топка на противникот, но во тај брекот Бразилецот Едуардо Дисингер беше подобар со 7:2 на поени. Мечот траеше 165 минути.

Инаку, првиот сет експресно го доби бразилскиот тенисер со 6:0, а Јотовски „врати“ на сличен начин со начин со 6:1 во вториот сет.

За пласманот во четвртфиналето нашиот тенисер ќе добие два поена, а следната недела го очекува настап на уште еден фјучрс во Австрија во Велс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Кога Федерер ќе се поклони на Ѓоковиќ – Роџер поради овој потег на Ноле, скокаше и аплаудираше

(ВИДЕО) Циркус во Чикаго: Ѓоковиќ со сета сила удри по телото на Федерер

ВИДЕО: Ѓоковиќ и Федерер играа од иста страна на мрежата и загубија

Федерер пред изненадувачка одлука: Размислува ли за повлекување?!

ФОТО: Ова селфи ги „запали“ социјалните медиуми – што прават заедно Ѓоковиќ и Федерер !?

Ѓорческа во маратонски меч поразена од првата носителка во Подгорица

Надал ги откажа турнирите во Пекинг и Шангај, Ѓоковиќ може да стигне до број 1

Суспензија за тенискиот судија, кој му помогна на Кирјос

Федерер знае како Ѓоковиќ ќе ја постигне онаа непобедливост од пред неколку години