Јокиќ изненади со својата скромност по прашање кое го доби – Американците му се чудат

Никола Јокиќ имаше нов трипл-дабл во победата на Денвер над Оклахома, по што зборуваше скромно за неговиот учинок.

Иако одамна е јасно дека Јокиќ е еден од најдобрите играчи во НБА лигата, сепак тоа не му изгледа така.

Србинот плени со својата скромност после секој мечот, не сака да се оптеретува со трката за МВП, се нервира кога ќе го загуби тимот, иако постигнува 40 или 50 поени.

Неговиот тим е над сè, тој не размислува за статистика, па му беше непријатно прашањето кое го доби за доминација на асистенции во НБА лигата.

„Не знам дали доминирам во асистенции? Зборот „доминација“ – „Неколку момци навистина доминираат во оваа категорија. Дали доминирам во асистенции? Јас не мислам така. Можеби само понекогаш имам асистенции што му носи мала предност на оној што ја добива топката “, рече Јокиќ и со тие зборови го шокираше Мајк Сингер, новинарот кој го следи Денвер и му постави прашање.