Изненадување на Хунгароринг: Возачот на Мерцедес дојде до првата пол-позиција во кариерата

Џорџ Расел од Мерцедес ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Унгарија во Формула 1.

Второ најдобро време имаше Карлос Саинц Јуниор од Ферари, а неговиот тимски колега Шарл Леклерк го освои третото место. Со неверојатен круг, Расел успеа, практично, да му ја украде победата на Саинц и да дојде до првата пол-позиција во кариерата.

Лидерот во генералниот пласман Макс Ферстапен го освои десеттото место, а Луис Хамилтон заврши како седмопласиран.