Историјата се повторува: Повторно Шумахер ќе вози во Ферари?

Синот на легендарниот возач Михаел Шумахер, Мик е се поблиску до трансфер во Формула 1.

И тоа не каде било, туку во тимот на Ферари во кој неговиот татко ги оствари најголемите успеси во кариерата освојувајќи пет шампионски титули. Вратата за ваква соработка ја отвори шефот на италијанскиот тим Маурицио Аривабене.

“Неговите резултати во последно време се одлични и му посакувам блескава кариера. Но, да го оставиме да се забавува, младите возачи треба да бидат фокусирани и полека да созреваат. Огромна е разликата меѓу Формула 3 и Формула 1”, изјави Аривабене.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев

Ферари го победи Мерцедес надвор од патеките – Мик Шумахер дел од нивната возачка академија!