„Има жена и три деца, не сакам да му дадам пари и да го гледам како оди во смрт“

Францускиот возач Ромен Грожан минатата сезона доживеа страшна несреќа во Формула 1 шампионатот.

Тој се заби во заштитната ограда со брзина од 220 км на час и за чудо го преживеа пламенот што се случи по несреќата.

Грожан се здоби со изгореници на рацете. Французинот сè уште се опоравува, но не сака да се откаже од кариерата и реши да го вози Индикар.

Тој е во Алабама каде веќе го тестира болидот пред почетокот на сезоната, а сопственикот на Хас, Жeин Хас беше замоли да бидете негов спонзор.

Сепак, неговиот поранешен шеф нема намера да го спонзорира Французинот затоа што не сака да го гледа како вози кон неговата смрт.

“Тој ме праша дали сум подготвен да го спонзорирам. За прв пат бев целосно отворен. Бев среќен што тој остана жив во Бахреин по таква несреќа. Тој има жена и три деца и му реков дека не можам давам пари гледај како ќе умре. Треба да остане дома и да се грижи за семејството. Нема да можам да ги погледнам во очи неговата сопруга и децата ако нешто му се случи “, рече Хас и додаде:

“Тој е добар возач, веројатно меѓу најдобрите. Тој сака да се натпреварува и тоа е негов избор. Сепак, не сакам да бидам дел од тоа”, истакна Хас.