Играчот на Реал проговори за пеколот низ кој помина: Лекарите направија грешка

Фудбалерот од средниот ред на Реал Мадрид, Дани Себаљос, во пресрет на финалето од Лигата на шампионите против Реал Мадрид изјави за „Марка“ дека оваа сезона е најболна за него, а во исто време полна со среќни моменти.

“Тренерот Карло Анчелоти ме виде како работам на тренинзите. Верувам дека тој рече дека требаше да играм повеќе. Прв доаѓам и последен го напуштам тренингот. Навивачите знаат дека сум способен да играм за Реал”, изјави Себаљос, а потоа коментирајќи го Килијан Мбапе. одлука да остане во ПСЖ.

“Ја почитувам неговата одлука. Најважно за еден играч е да се чувствува поддржан, а тој очигледно мисли дека ја има во Париз. Тој е одличен играч, но неговата одлука не влијаеше на нас”. Себаљос има договор со Реал до летото 2023 година. Оваа сезона има само 17 настапи. Не играше пет месеци поради повреда откако се појави во финалето на Олимписките игри.

“Тоа беа најлошите пет месеци во мојот живот. Мојот зглоб не реагираше. Се обидов да го одиграм последниот натпревар, но лекарите ми рекоа дека имам повреда поради која ќе пропуштам две или три недели. Но, откако се вратив во Мадрид, се покажа дека има скршеница. Лекарите ми рекоа дека ако играв уште 20 минути, немаше да можам повеќе да играм фудбал“, изјави Себаљос.