Иџе слави нова титула, по третпат стана европски шампион: Бидете горди,испишавме нова историја

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски Иџе слави нова титула европски првак во ридско брзинска конкуренција. „Летачкиот Македонец“ со нова победа на последната трка од сезоната го обезбеди новиот трофеј во своите ветрини.

Иџе на трката во Бузет, Хрватска беше најдобар и на двете денешни возења па со севкупно време од 5:13,189 ја однесе победата пред Италијанецот Антонио Миџиоли кој заостанат 3,683 секунди.

За Стефановски воедно ова беше седма сезонска победа од десете трки во сезоната и сосема заслужено со 229 бода се радува на титулата.

-Трократен Европски Шампион за мојата Македонија, за мојот народ. 2014/2015/2023 Бидете горди,испишавме нова историја, порача Иџе по трката.

На стазата денес тој имаше голема поддршка од стотина свои, македонски навивачи кои допатуваат да му дадат поддршка и воедно заедно да прослават.