И Карачиќ го напушта Вардар: Хрватскиот ракометар се сели во Полска!

Ракометарот на Вардар, Игор Карачиќ, по завршувањето на оваа сезона ќе го напушти таборот на македонскиот и регионален шампион и ќе се пресели во редовите на полски Кјелце.

Ова го објави неговиот менаџер Милош Павичевиќ на Фејсбук, притоа не објавувајќи дел од деталите на овој трансфер.

Во објавата стои дека хрватскиот репрезентативец потпишал тригодишен договор најголемиот полски клуб Кјелце.

Игор Карачиќ по седум години ќе го напушти Вардар и кариерата ќе ја продолжи на друго место. Хрватот беше дел од Вардар уште пред пристигнувањето на Самсоненко во клубот, а со нашиот ракометен гигант освои четири шампионски титули во првенството, исто толку пати го освојуваше националниот Куп, во два наврати ја освојуваше СЕХА лигата, а во сезоната 2016/17 беше дел од историскиот успех кога со Вардар ја освои ЕХФ Лигата на шампионите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вардарска доминација во СЕХА: Четири ракометари на Вардар во идеалниот тим!

Талески и Рајн Некар патуваат со +2 кај Нант и Лазаров на реваншот во ЛШ

ЕХФ ги отпиша „црвено-црните“: Вардар нема да игра во Келн!

Кина ќе игра против Вардар !?

Вардар иако некомплетен, лесно се справи против Извиѓач: А сега фокусот на „плинарите“ и ЛШ

Најави за нови заминувања од Вардар – се води кон реализација на „рускиот проект“

Брестовац посакува Металург со триумф да го финишира СЕХА првенството

Повеќе нема дилема: Познато каде ќе биде завршниот Ф4 во СЕХА

ПСЖ и Раул го добија дербито против Нант и Лазаров