Хрватска вторпат е без победа во групната фаза на ЕП

Репрезентацијата на Хрватска по втор пат во историјата не успеа да извојува ниту една победа во групната фаза на Европското првенство (ЕП). Претходно ова им се случи на ЕП 2004 година во Португалија, пренесува „Опта спортс“. Д

Синоќа натпреварот од 3.коло од групната фаза меѓу Италија и Хрватска во Лајпциг  заврши без победник, 1:1. Хрватите во првиот меч загубија од Шпанија, 0:3, а со Албанија ремизираа, 2:2.

По трите кола, Шпанија освои максимални девет бода, Италија четири, Хрватска два, а Албанија еден бод.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО