Хрватска противник на Македонија во полуфиналето

313

Завршницата на годинашново издание на Сребрената Европска лига во одбојка ќе се одржи во Скопје на 15 и 16.јуни, а по денешната ждрешка е познато дека ривал во полуфиналето на Македонија ќе и биде селекцијата на Хрватска. Во второто полуфинале ќе играат првопласираните селекции од групите: Летонија и Белорусија.
Нашите одбојкари дуелите од групата ги завршија на 3.место, додека Хрватска беше второпласирана во својата група.
Македонија три години по ред беше финалист во ова натпреварување.
Полуфиналните дуелите на 15.јуни ќе се играат во СРЦ Кале, а следниот ден на програмата се натпреварот за 3.место како и финалето.