Хорнер од Ред Бул на суров начин одговори на шпекулациите со Фернандо Алонсо

Еден од водечките луѓе во Ред Бул, Христијан Хорнер, ја отфрли можноста Фернандо Алонсо да се пресели во нивниот болид, по заминувањето на Даниел Рикиардо во Рено.

Славниот 37 годишниот шпански ветеран со Рено во минатото освои две шампионски титули (2005 и 2006), имаше шанса и со Ферари, но не успеа тоа да го дотурка до крај, па потоа се врати во Мекларен, каде и таму не успеа да се прослави и целосно се загуби во овој спорт.

Сите веруваа дека токму тој е следниот избор на Ред Бул на местото на Рикиардо, но сепак тоа е демантирано од Хорнер, со прилично суров коментар на сметка на Шпанецот.

Имам голема почит кон Фернандо, тој е добар возач, но тешко е тоа да се замисли. Тој има тенденција да предизвика хаос каде и да се наоѓа. Мислам дека не би било најдобро тој да ни се придружи“.

„Сакаме да вложуваме во младите возачи, наместо да враќаме возачи при крај на кариерата“, порача Хорнер.

Освен во шпекулациите со Ред Бул, Фернандо Алонсо се шпекулира дека од следната сезона може повторно да се врати во Ферари, можеби на местото на Кими Раиконен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакерите на дело: Излезе во јавноста порно снимка од Луис Хамилтон и Никол Шерцингер

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев